Mszyce w ogrodzie – jak skutecznie z nimi walczyć?

Mszyce to utrapienie niejednego ogrodnika. Te drobne owady rozpowszechniały się na całym świecie. Corocznie powodują olbrzymie straty w rolnictwie i ogrodnictwie. Pojawiają się masowo i atakują większość roślin, przyczyniając się do osłabienia ich wzrostu, zahamowania rozwoju liści i pędów oraz zniekształcenia.
Czy jest skuteczna metoda zwalczania tego szkodnika, nie zagrażająca jednocześnie środowisku naturalnemu?

farmer tunele foliowe

Źródło: ozanimals.com

Aby skutecznie walczyć z mszycami należy najpierw przyjrzeć się z bliska ich naturze. Pokolenie mszyc przechodzi w jednym cyklu rozwojowym różne stadia. Od wiosny do lata obecne są tylko samice bezskrzydłe, które poprzez dzieworództwo wydają potomstwo. Następnie pojawiają się samice uskrzydlone, które potrafią przemieszczać się na bardzo dalekie odległości. Jesienią dochodzi od zapłodnienia samic przez samce. Samice składają jaja na roślinach wieloletnich, szparach, szczelinach

. Jaja zimują, a  wiosną wylegają się z nich bardzo żarłoczne larwy, które żerując wysysają soki roślinne.

Większość mszyc podczas żerowania wydziela słodką, lepką substancję tzw. rosę miodową, która wabi mrówki oraz stanowi doskonałe podłoże do rozwoju wielu chorób grzybowych.

Mszyce stanowią także olbrzymie niebezpieczeństwo poprzez możliwość przenoszenia i zarażania roślin wieloma groźnymi wirusami.

Jeśli w ogrodzie pojawią się już mszyce należy jak najszybciej przedsięwziąć odpowiednie działania: usuwać i niszczyć opanowane liście i pędy, stosować m.in. gnojówkę z pokrzyw, sproszkowane glony, popiół drzewny, oraz mączkę skalną. W razie bardzo silnego ataku można sięgnąć po środki zawierające naturalne pirotenoidy oraz  roztwór z szarego mydła.

Pamiętajmy, że zdrowe rośliny wraz z mądrą i regularną pielęgnacją  metodami biologicznymi to najlepsza recepta na to, aby w ogrodzie mszyce nie stały się naszym utrapieniem.

Jeśli nie będziemy używać chemicznych środków ochrony roślin, w razie pojawienia się mszyc, organizmy pożyteczne same przybędą nam na ratunek.

Do największych naturalnych wrogów mszyc zaliczamy biedronki, złotooki, skorki, chrząszcze, pająki i ptaki.