Biedronki – przyjaciele w ogrodzie

Każdy ogrodnik powinien wiedzieć kto jest jego sprzymierzeńcem, aby cieszyć się obfitymi i zdrowymi zbiorami ze swojego zielonego królestwa. Jednym z naszych wyjątkowych przyjaciół jest biedronka – skutecznie pomoże w walce z mszycami!

Biedronka

Źródło: pl.wikipedia.org

Sukcesem dla każdego ogrodnika jest uzyskanie zdrowych i dorodnych plonów. Aby tak się stało należy zapomnieć o chemicznych środkach ochrony roślin i korzystać z nich tylko w ostateczności. Nadużywanie insektycydów i innych syntetycznych preparatów zaburza w ogrodzie naturalną równowagę – nie mówiąc już o niekorzystnym wpływie na nasze zdrowie.

Ogrodnicy, którzy są zwolennikami naturalnych metod ochrony roślin muszą być bardzo cierpliwi i w przypadku pierwszych ataków szkodników, ze spokojem czekać na pojawienie się małych obrońców. Jeśli w tym czasie nie wytrzymamy i zastosujemy chemiczne środki ochrony roślin, pożyteczne owady nie będą miały szansy na uratowanie naszego ogrodu.

Biedronki to bardzo popularne owady – bez trudu rozpozna je każde dziecko. Jednak ogrodnik powinien wiedzieć jak wygląda nie tylko osobnik dorosły, ale również larwy i jaja, aby przez pomyłkę nie zabić swojego przyjaciela.

Biedronka składa żółtawe, wydłużone jaja ustawione pionowo, przytwierdzone do liści lub pędów.

Wykluwają się z nich szaro – niebieskie larwy z żółtymi kropkami.

Larwa biedronki

Źródło: national-geographic.pl

Biedronki to bardzo drapieżne owady. Jedna larwa oraz osobnik dorosły potrafi pożreć kilkadziesiąt mszyc dziennie.

Jeśli nasz ogród żyje w zgodzie z naturą biedronki same do niego przyjdą. Jeśli jednak chcemy zwiększyć ich liczebność, możemy spróbować je zwabić. Wystarczy opryskiwać słodką wodą rośliny, które są szczególnie zagrożone atakiem mszyc. Biedronki powinny pojawić się szybciej. Można również spróbować zbierać i przynosić do swojego ogrodu te pożyteczne owady, jednak ta metoda jest bardzo pracochłonna.

Należy pamiętać również o zapewnieniu pożytecznym owadom schronienia na zimę. Dorosłe biedronki najczęściej zimują w szparach kory, opadłych liściach i szopach.
Jeśli sytuacja w ogrodzie jest krytyczna i musimy wspomóc się chemicznymi środkami ochrony roślin, wybierajmy preparaty selektywne. Zwalczają one szkodniki, ale są niegroźne dla biedronek.