Kwiecień pełen pracy!

Kwiecień to dla każdego ogrodnika czas, w którym musi pracować na pełnych obrotach. Wszystko co teraz zostanie zrobione w ogrodzie będzie miało wpływ na to jak będą rosły rośliny w kolejnych miesiącach.

sekator

Na początku należy odkryć wszystkie rośliny jakie zostały zabezpieczone na zimę, a także przeprowadzić lustrację i w razie potrzeby wyciąć przemarznięte pędy.
Kwiecień to również ostatni dzwonek na przycinanie wielu gatunków. Można jeszcze sadzić drzewa i krzewy z pojemników lub z dużymi bryłami korzeniowymi (na rośliny bez brył jest już za późno). To także pora na przesadzanie drzew, krzewów oraz bylin.

W ogrodzie owocowym to czas sadzenia truskawek powtarzających oraz o przedłużonym owocowaniu. Należy również już teraz wysiewać wprost do gruntu nasiona jednorocznych kwiatów letnich, odporniejszych na chłody (kosmos, nagietek, aksamitka, kąkol, chaber bławatek itd.) oraz jednorocznych pnączy (np. groszek pachnący).

Kwiecień to najlepsza pora na dzielenie i przesadzanie bylin wprost do gruntu. W drugiej połowie kwietnia sadzimy także cebule i bulwy m. in. mieczyków, liliowców czy irysów holenderskich.

Należy teraz rozpocząć zakładanie oraz pierwsze koszenie trawników. Warto wykorzystać świeże pokosy rozrzucając je na zagony.

W ogrodzie warzywnym można już wysiewać na zagony m. in. letnią sałatę głowiastą, listkową, lodową, rzodkiewkę, cebulę, marchew, szpinak, groch, buraki ćwikłowe. Rośliny ciepłolubne muszą być wysiane pod folią m. in. ogórki, pomidory czy cukinie.

Należy również pamiętać o ziołach. Wiele z nich można już sadzić w gruncie m.in. trybulę, rzeżuchę, koper, kminek.
W kwietniu nie można zapomnieć o nawożeniu drzew, krzewów, bylin, roślin cebulowych oraz trawników.

Źródło zdjęć: http://www.landscape-design-advisor.com/april-garden-calendar.html