Łąka kwietna – niebo w ogrodzie

Tradycyjny trawnik wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych, nawożenia, nawadniania i regularnego, częstego koszenia. Dodatkowo samo założenie jest ogrodową monokulturą i nie sprzyja zrównoważonemu rozwojowi.

Łąka kwietna – niebo w ogrodzie
Dla tych, którzy chcą, aby ich ogród był naturalnym przedłużeniem naturalnego środowiska, miejscem, które z chęcią będą odwiedzać motyle i pszczoły, idealnym rozwiązaniem jest łąka kwietna.

Czy każdy może pozwolić sobie na taki kawałek raju w ogrodzie? Niestety nie, łąka kwietna sprawdzi się tylko na bardzo dużych powierzchniach, najlepiej w ogrodach wiejskich, gdzie stanowić będzie naturalne przejście w otaczający krajobraz.

Kilka warunków jakie muszą być spełnione, aby mogła powstać łąka kwietna:

Jeśli więc mamy odpowiedni teren możemy przystąpić do założenia łąki kwietnej. Najlepiej wybrać gotowe, specjalne mieszanki nasion sprawdzonych firm.
Nasiona mogą być wysiane tylko na nieporośniętą glebę ( na już istniejącym trawniku należy usunąć w różnych miejscach płaty darni). Jeśli gleba jest zbyt zasobna w składniki pokarmowe należy zmieszać ją z piaskiem.
Następnie glebę należy wyrównać grabiami i wysiać nasiona rzutowo. Najlepiej przystąpić do tego w okresie od kwietnia do czerwca lub od sierpnia od września.
Po wysianiu należy przeprowadzić dokładnie takie same czynności jak przy zakładaniu tradycyjnego trawnika- powierzchnię lekko zgrabić, zwałować oraz nawodnić za pomocą deszczowni (nasiona muszą być nawadniane przez 5-6 tygodni!).
W pierwszym roku po założeniu łąki, kwitną przeważnie tylko kwiaty polne. Od drugiego pojawiają się typowe rośliny łąkowe, które z czasem stworzą trwałe zbiorowisko.
Prawidłowo rozwinięta łąka nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Nie trzeba jej ani podlewać ani nawozić. Wystarczy tylko raz lub dwa razy do roku ją skosić.
Dobrym rozwiązaniem w przypadku dużych łąk kwietnych jest wykoszenie ścieżki, która pozwoli na swobodną komunikację w ogrodzie.

Jeśli w ogrodzie nie ma wystarczająco dużej przestrzeni, można pokusić się o założenie rabat z wybranych roślin łąkowych. Jednak należy pamiętać, że rośliny łąkowe bardzo łatwo się rozsiewają i mogą szybko „wyjść” poza ramy wydzielonej rabaty.

Łąka kwietna to niezwykle piękne założenie w ogrodzie. Jej kolory i delikatność są rozkoszą dla zmysłów i źródłem inspiracji. Dodatkowo sprawia, że ogród stanowi połączenie ze światem natury. Pożywienie, o które coraz ciężej w przyrodzie zmienionej przez człowieka, mogą w nim znaleźć liczne gatunki pożytecznych owadów.