Mączki skalne – czy warto stosować je w ogrodzie?

Każdy ogrodnik wie, że naśladowanie natury w swojej pracy, jest kluczem do sukcesu – obfitych i zdrowych plonów. Stosowanie mączek skalnych w ogrodzie to sposób wzbogacania gleby, który wymyśliła sama przyroda.

Mączki skalne - czy warto stosować je w ogrodzie?

Źródło: portellen.phycmt.dur.ac.uk

Mączki skalne powstają w kamieniołomach, jako produkt uboczny podczas obróbki skał. Posiadają dokładnie te same właściwości, co pyły powstałe poprzez rozpuszczenie skał, przez procesy zachodzące w przyrodzie.

Mączki skalne, powstają z różnych minerałów – różnią się zatem od siebie składem chemicznym, zwłaszcza zawartością wapnia, magnezu i potasu. Wszystkie jednak charakteryzują się dużą zawartością cennych mikroelementów, które stopniowo zostają przyswajane przez rośliny.

Mączki skalne to nawozy wolnodziałające, których składniki muszą być najpierw przetworzone przez mikroorganizmy i procesy glebowe. Ich działanie jest więc ściśle uzależnione od aktywności glebowej. Dla początkującego ogrodnika stosowanie mączek skalnych jest niezwykle pomocne, ponieważ chroni go od przenawożenia gleby, co często ma miejsce w przypadku używania nawozów szybkodziałających.

Mączki skalne posiadają właściwości zatrzymywanie wody i składników mineralnych. Ich regularne stosowanie przyczynia się do powstawania struktury gruzełkowej w glebie, wzrasta aktywność mikroorganizmów i procesów glebowych.

Największe właściwości magazynowania wody i składników pokarmowych mają mączki z minerałów ilastych – montmorylonitu i bentonitu. Są szczególnie zalecane do użyźniania gleb suchych i piaszczystych.

Dostępne są także mączki kamienne powstałe z granitu, bazaltu czy skał wulkanicznych, które doskonale wzbogacają glebę w składniki odżywcze. Mączki produkowane są również z magnezytu. Dzięki dużej zawartości wapnia i magnezu, polecane są do użyźniania gleb kwaśnych. Wszystkie mączki skalne są bardzo cennym dodatkiem do kompostów oraz nawozów płynnych, ponieważ potrafią neutralizować nieprzyjemne zapachy.

Mączki skalne są niezwykle wartościowym nawozem w każdym ekologicznym ogrodzie. Aby wybrać najwłaściwszą mączkę, należy przed zakupem zapoznać się z jej składem – powinna posiadać takie składniki, których brakuje glebie w ogrodzie. Mączki skalne są bezpieczne dla środowiska, są odpowiednikiem żyznego mułu w przyrodzie, którego nie powinno zabraknąć w żadnym ogrodzie.