Magia w ogrodzie?

Zaawansowani ogrodnicy często pomagają sobie w pracy obserwacją przyrody. To ona podsuwa najlepsze rozwiązania wszystkich problemów. Podpowiada jak powinno się prowadzić ogród, aby wszystko doskonale w nim współgrało.

Magia w ogrodzie

Źródło:http://www.space.com/55-earths-moon-formation-composition-and-orbit.html

Okazuje się, że również księżyc może pomóc lub zaszkodzić w uprawie roślin. Ale sianie i sadzenie według faz księżyca to nie wymysł ogrodników z ostatnich lat. Już na początku XVI w. Thomas Tusser napisał poradnik dla rolników, w którym opisał zależności pomiędzy przybywaniem i ubywaniem księżyca a wzrostem roślin. W kolejnych stuleciach zapomniano o tych zasadach uważając je za chłopskie przesądy. Obecnie naukowcy powracają do tego tematu i udowadniają w swych pracach księżycowe wpływy.

Liderką w badaniu faz księżyca jest Marie Thun, która co miesiąc wydaje w Niemczech gazetkę zawierającą informacje o aktualnych konstelacjach gwiazd i związanych z nimi terminami siewu i sadzenia roślin. Generalnie badaczka podzieliła rośliny na 4 grupy, które są przyporządkowane trzem znakom zodiaku:

Księżyc pozostaje w jednym znaku tylko 1-2 dni stąd terminy siewu odpowiednich grup bardzo szybko zmieniają się.

Mniej szczegółowe jest opieranie się nie na znakach zodiaku a na fazach księżyca. Można wyróżnić nów, I i II kwartę ( gdy księżyca przybywa), pełnię, III i IV kwartę (gdy księżyca ubywa). Szczegółowe kalendarze księżycowe na każdy dzień są dostępne w internecie (http://www.rytmnatury.pl/KalendarzOgrodnika ) wraz z opisami prac, które najlepiej wtedy wykonywać.

Fazy księżyca

Źródło: http://edudu.pl/sciaga-fazy-ksiezyca--zacmienia-slonca-i-ksiezyca,355648e7891e66c54191

Księżycowa uprawa roślin wymaga sporo wiedzy oraz doświadczenia. Naukowcy U.Abele i Ursula Rösli Graf w swych pracach zbadały wpływy konstelacji gwiazd. Poparły je wieloma doświadczeniami, również M.Thun. Obie doszły do wniosku, że księżyc oddziałuje na rośliny, ale tylko na te, które są uprawiane metodami biologicznymi.

Obecnie coraz więcej osób zwraca uwagę na to co kupuje, sięga po produkty wyprodukowane ekologicznie. Dlatego też może warto przyjrzeć się bliżej i spróbować księżycowej uprawy?…