Maj w ogrodzie

Maj jest jednym z najpiękniejszych miesięcy w ogrodzie. Ciężka praca zostaje wynagrodzona pachnącymi bzami, kwitnącymi wiosennymi bylinami. Można już przyrządzić pierwszą świeżą sałatkę… Ale oczywiście to nie koniec obowiązków w ogrodzie, do zrobienia pozostaje jeszcze dużo!

Maj w ogrodzie

Początek maja to ostatni termin wysiewu dla jarmużu, brukselki, dymki i szalotki. Poza tym można siać praktycznie wszystko, co będzie dawać plon jeszcze w tym roku. Jeśli w warzywniaku są jakieś puste miejsca, można wysiać szpinak czy sałatę. Dzięki ich szybkiemu wzrostowi w krótkim czasie zazielenią lukę.

Rośliny, które wymagają więcej ciepła jak ogórki, fasola mogą być już wysiewane w pierwszej połowie miesiąca – zanim wykiełkują zagrożenie wiosennymi przymrozkami zniknie.

Jednak należy pamiętać, że pomidory, papryka i cukinia nie mogą być sadzone w gruncie (wysiewa się je wcześniej w ciepłym pomieszczeniu) przed 15 maja!  Od drugiej połowy maja w Polsce z reguły nie występują już przymrozki. Dodatkowo dla tych warzyw należy przygotować ciepłe i osłonięte miejsce. Na większą skalę, w chłodniejszych częściach Polski zalecana jest ich uprawa pod osłonami.

Maj to również czas wzrostu chwastów. Należy pamiętać zatem o całkowitym odchwaszczeniu warzywniaka. Chwasty w tym okresie są bardzo niebezpieczne dla roślin uprawnych,. Zabierając im słońce i składniki pokarmowe, utrudniają, a nawet uniemożliwiają ich kiełkowanie.

W przypadku marchwi czy buraków należy zwrócić uwagę, czy rośliny nie wykiełkowały zbyt gęsto. Jeśli tak się stanie powinno się je przerwać, aby rośliny mogły wykształcić się prawidłowo.

W maju możemy także sadzić wieloletnie zioła sprzedawane w doniczkach oraz siać jednoroczne, ciepłolubne np. cząber czy majeranek. Możemy pozostać jeszcze ostrożni w przypadku bazylii. Najlepiej jak pozostanie ona jeszcze na kuchennym parapecie.

Na rabacie możemy sadzić praktycznie wszystkie byliny sprzedawane w doniczkach. W maju możemy także posadzić bulwy dalii oraz rośliny cebulowe takie jak mieczyki, frezje czy liliowce.

Należy usunąć przekwitłe wczesnowiosenne kwiaty. Pamiętajmy, że roślinom cebulowym np. tulipanom czy narcyzom można usunąć tylko pęd kwiatostanowy. Liście można obciąć dopiero jak same zżółkną lub uschną. Wykształcające się w tym okresie nowe cebule potrzebują zielonych liści, aby zapewniły im składniki pokarmowe.

W pierwszej połowie maja można wynieść z domu na taras rośliny doniczkowe takie jak oleander, kamelia, laur czy rozmaryn. W drugiej połowie miesiąca mogą dołączyć do nich pelargonie i fuksje.