Mglisty i mokry listopad

Jesień za oknami nie daje już nam o sobie zapomnieć. Drzewa utraciły liście, warzywnik już dawno został uprzątnięty. Jedynie ostatnie kwitnące chryzantemy dzięki swoim pięknym, ciepłym barwom wyglądają tak, jakby w ogóle nie bały się nadchodzącej zimy.

farmer tunele foliowe

Źródło: wunderground.com

Choć pogoda może nie zachęcać do przebywania na zewnątrz, w ogrodzie w ostatnich tygodniach jesieni jest jeszcze trochę do zrobienia.

Wszystkie warzywa, które są jeszcze na zewnątrz należy przed przymrozkami przenieść do przechowalni. Marchew, buraki, selery w domowych warunkach najlepiej przysypać wilgotnym piaskiem i umiejscowić w chłodnej piwnicy. Jeśli jednak nasza piwnica jest zbyt ciepła, warzywa można przechowywać na zewnątrz w specjalnie przygotowanych kopcach lub inspektach.

Jesień to idealny czas na założenie kompostownika. Pamiętajmy, aby odpadki organiczne były dobrze rozdrobnione i wymieszane. Jeśli pogoda jest bardzo deszczowa, warto okryć nowy kompostownik, aby zabezpieczyć go przed gniciem.
Należy także zwrócić uwagę czy w kompostowniku nie występują jaja ślimaków przypominające małe perełki.

Mimo niesprzyjającej aury, jeśli nie występują przymrozki, śmiało możemy sadzić nowe drzewa owocowe oraz wiele krzewów ozdobnych.
Wilgotny listopad to także jeden z lepszych terminów sadzenia żywopłotu grabowego.
Dopóki ziemia nie zmarznie, można sadzić także rośliny cebulowe.

Kiedy przyjdą pierwsze jesienne przymrozki bardzo ważne jest odpowiednie okrycie roślin na zimę. Spośród roślin, które często występują w naszych ogrodach, bezwzględnie należy okryć róże, hortensje, powojniki, różaneczniki czy ostrokrzewy.

Podczas ostatnich ogrodowych porządków nie zapomnijmy o zapewnieniu schronienia dla pożytecznych owadów.
W ogrodzie nie powinno zabraknąć także owoców i nasion roślin, którymi w zimie żywią się wygłodzone ptaki.