Październik w ogrodzie

Jesień na dobre zagościła w ogrodzie. W dzień można cieszyć się jeszcze ciepłymi promieniami słońca, ale noce mogą już przynieść pierwsze przymrozki. Choć przyroda pomału zaczyna przygotowywać się do zimowego spoczynku, ręce ogrodnika są jeszcze pełne pracy.

Źródło: biznes.interia.pl

Październik to czas obfitych zbiorów jabłek i gruszek. Owoce te idealnie nadają się do przechowywania. Uszkodzone owoce najlepiej spożyć bezpośrednio, przygotować z nich przetwory i soki lub przeznaczyć je na susz.

Na zagonach zbieramy ostatnie już w tym sezonie okazy warzyw. Jeśli chcemy nadal cieszyć się świeżymi pomidorami czy papryką, musimy zabezpieczyć je przed nadchodzącym chłodem.

Pamiętajmy, że po zakończeniu zbiorów, na zagonach nie powinny pozostać żadne resztki roślinne. Gleba powinna zostać odpowiednio przygotowana na zimę, aby wiosną można było na nowo rozpocząć uprawę. Tylko gleba bardzo ciężka wymaga pozostawienia na zimę w grubych bryłach. Pozostałe gleby wystarczy tylko lekko spulchnić i zagrabić.

Październik to także odpowiedni czas na sporządzenie próbek glebowych do analizy gleby. Dzięki odpowiednim badaniom będziemy mieć pewność jakie i ile nawozów będzie potrzebnych na wiosnę.

Jesień to idealny czas na sadzenie drzew owocowych. Termin wiosenny będzie lepszy tylko dla gatunków wrażliwych, a także gdy rośliny narażone są na masowe obgryzanie korzeni przez nornice.

W ogrodzie ozdobnym to bardzo ważny czas. Jeśli chcemy na wiosnę cieszyć się pięknymi tulipanami, przebiśniegami, śnieżycami, narcyzami, krokusami, szafirkami czy rannikami, należy właśnie teraz zacząć sadzić ich cebule. Pamiętajmy, że głębokość sadzenia cebul powinna być równa ich dwukrotnej wysokości.

W przypadku roślin wieloletnich, ale nieodpornych na nasze silne mrozy, musimy przenieść je do ciepłego miejsca na zimę. Należą do nich m.in. dalie, mieczyki, frezje oraz lilie. Ich uschnięte części nadziemne należy obciąć, a organy podziemne przechowywać w odpowiednim miejscu w piwnicy.
Jesienią możemy jeszcze sadzić wiele bylin, traw (z wyjątkiem trawy pampasowej) oraz rośliny dwuletnie.

Dopiero pod koniec października możemy przystąpić do sadzenia krzewów liściastych. Pamiętajmy o odpowiednim przycięciu i okryciu ich na zimę.