Słodki czerwiec

Czerwiec to niezwykle piękny miesiąc. Lato wita nas pięknymi zapachami róż i goździków. Słodkie truskawki czerwienią się w ogrodzie. Po raz kolejny ciężka praca została wynagrodzona!

Słodki czerwiec

źródło:http://www.twoje-tapety.com/tapety/13623116001200irysy.jpg

Co zatem należy jeszcze zrobić w ogrodzie? Czerwiec to okres, w którym nie tylko rośliny uprawiane rosną bujnie. Chwasty również rozwijają się ze zdwojoną siłą. Należy przede wszystkim usunąć jak najwcześniej chwasty z warzywniaka. Mogą one całkowicie zagłuszyć młode warzywa. Wyrwane chwasty można wbrew pozorom wykorzystać w ogrodzie. Doskonale nadają się do ściółkowania czy kompostowania.

W ogrodzie warzywnym w czerwcu sieje się rośliny plonujące jesienią np. czosnek zimowy, rzodkiewkę, sałatę listkową, późną marchew czy rzodkiew. Można już zajadać się sałatą, rzodkiewką, bobem, kalarepą i wczesnymi kalafiorami. To ostatni miesiąc zbioru szparagów i rabarbaru, tradycyjnie kończy się on 24 czerwca. Rabarbar jest wprawdzie dostępny przez całe lato, ale później w jego łodygach zwiększa się zawartość szkodliwego kwasu szczawiowego!

Jeśli marchew i buraki ćwikłowe wzeszły zbyt gęsto należy je przerzedzić. Czosnek, ziemniaki oraz groch wymagają teraz obsypania drugi raz. Z pomidorów należy cały czas usuwać wyrastające pędy boczne.

W ogródku ziołowym można cieszyć się z niezwykłej obfitości. Jeśli jest jeszcze gdzieś wolne miejsce można posiać szybko rosnącą rzeżuchę, koper,cząber czy trybulę.

Odmiany truskawek Honeoye

źródło: http://www.swiatkwiatow.pl/poradnik-ogrodniczy/odmiany-truskawek-id186.html

W ogródku owocowym nadszedł zbiór królowej lata – truskawki! Wyścielenie słomą międzyrzędzi uchroni owoce przed zabrudzeniem. Niezwykle ważne jest prawidłowe podlewanie truskawek. Wodę należy kierować tylko na korzenie, mokre liście są bardzo podatne na choroby grzybowe! Należy również wybrać najlepsze rośliny i przeznaczyć je na rośliny mateczne.

Róża

źródło :http://pl.wikipedia.org/w/index.phptitle=Plik:Rosa_a1.jpg&filetimestamp=20060502061842

W ogrodzie ozdobnym króluje róża. Po obfitym kwitnieniu wymaga ona intensywnego nawożenia. Podobnie jak przy truskawkach nie należy moczyć liści róży, aby nie wystąpiły choroby grzybowe. Jeśli jednak na liściach pojawiły się plamy mączniaka czy rdzy, należy jak najszybciej usunąć takie liście i opryskać roślinę środkami wzmacniającymi np. naparem ze skrzypu lub wrotycza.

Aby przedłużyć kwitnienie bylin i kwiatów jednorocznych należy systematycznie usuwać przekwitnięte kwiaty, aby nie traciły energii na zawiązywanie nasion. Zabieg ten jest szczególnie wskazany w przypadku łubinów i ostróżek.

Cebule tulipanów można teraz wykopać i przechować w suchym miejscu, aby na jesień znów zasadzić je w ziemi. Robi się to, aby wzmocnić cebule i uzyskać większe kwiaty.