Upalny sierpień

Ogród mieni się tysiącami barw kwiatów i owoców. Gorące dni i wieczory zachęcają raczej do odpoczynku w cieniu drzew i podziwianiu przyrody w pełnej krasie, niż do ciężkiej pracy. Jednak jeśli chcemy cieszyć się obfitymi zbiorami w przyszłym roku, musimy właśnie teraz zacząć się solidnie do tego przygotowywać.

Warzywa / Źródło: en.wikipedia.org

Źródło: en.wikipedia.org

Sierpień to czas obfitych zbiorów w ogrodzie. Świeża papryka, cukinia, buraki, marchew, sałata i ogórki goszczą na naszych stołach. Nadmiar warzyw można zamrozić, zakwasić czy zamarynować na zimę.

W sierpniu dojrzewają również warzywa cebulowe. Sygnałem zbioru są brunatniejące i rozkładające się na boki liście. Warzywa należy wyrywać w suche dni i najlepiej rozłożyć je w słonecznym miejscu, aby dobrze wyschły.

Pamiętajmy o tych roślinach, które jeszcze obficie owocują. Pomidorom, ogórkom, selerom czy kapustom z pewnością przyda się dodatkowa porcja składników pokarmowych. W przypadku pomidorów należy także skrócić pęd wierzchołkowy, aby owoce mogły w pełni dojrzeć. Pamiętajmy również o regularnym usuwaniu uschniętych i chorych liści.

Na pustych miejscach na zagonach można jeszcze zasiać poplon na zbiór jesienny. Możemy wykorzystać do tego celu m. in. sałatę masłową, koper, endywię, szpinak, rzodkiew czy rzepę. Od drugiej połowy miesiąca można siać roszponkę oraz szczaw. Jeśli jednak nie planujecie już dalszej uprawy należy jak najszybciej zasiać szybko rosnące zielone nawozy np. facelię lub gorczycę.

Sierpień to czas siewu roślin dwuletnich takich jak kminku, pietruszki oraz chrzanu. Właśnie teraz można zakładać nowe zagony truskawek. Jeśli pogoda będzie dopisywać można cieszyć się owocami jeszcze w tym roku!

Zioła przepełnione są pełnią aromatu. Nie można przegapić tego momentu, należy zebrać zioła do suszenia właśnie teraz.

W sadzie również czekają nas obfite zbiory. Śliwy, brzoskwinie i mirabelki dojrzewają teraz całymi masami. Z nadmiaru owoców warto przyrządzić domowe dżemy oraz soki. W sierpniu należy przeprowadzać letnie cięcie drzew. Nie można zapomnieć o prześwietleniu porzeczek i agrestu. Jeśli jeszcze to nie zostało wykonane, trzeba wyciąć wszystkie pędy malin, które owocowały w tym roku.

W ogrodzie sadzimy cebule lilii białych, krokusów, zimowitu jesiennego i kosaćców. Można rozmnażać większość roślin balkonowych: fuksje, pelargonie, oleandry, złocienie czy aukuby. Koniec sierpnia to czas ostatniego nawożenia bylin i róż – nie można pobudzać ich do wzrostu przed spoczynkiem zimowym. Warto uzupełniać stale warstwę ściółki na zagonach i rabatach – zabezpieczy to glebę przed przesychaniem i zmniejszy konieczność częstego podlewania podczas upałów.

Od drugiej połowy miesiąca można bezpiecznie przesadzać zimozielone rośliny. W sierpniu tnie się również żywopłoty z roślin iglastych. Sierpień to także bardzo dobry czas na zakładanie trawnika.