Uprawa współrzędna

Każdy ogrodnik powinien być doskonałym obserwatorem przyrody, bo to właśnie ona podsuwa najlepsze rozwiązania uprawy roślin. Rośliny w środowisku naturalnym z reguły występują w wielogatunkowych zbiorowiskach, wzajemnie się uzupełniają.

Uprawa współrzędna

Źródło: http://www.hgtv.com/landscaping/productive-style-garden/index.html#

Uprawa współrzędna to naśladowanie zachowań przyrody. Duża ilość roślin gęsto posadzonych chroni glebę przed przesychaniem i zachwaszczaniem. Dodatkowo rośliny uprawiane współrzędnie dają przeważnie większy plon niż te, które rosną w jednogatunkowych zbiorowiskach!

Uprawa współrzędna wymaga jednak wiedzy i doświadczenia. Należy dobrać rośliny o różnym terminie zbioru, innych wymaganiach pokarmowych. Rośliny wysokie i kolumnowe łączyć z rozłożystymi. Również pod ziemią należy zadbać o wzajemne dopasowanie roślin – systemy korzeniowe płytkie zestawiać z głęboko korzeniącymi się.

Powodzenie uprawy współrzędnej w największym stopniu zależy od wzajemnych oddziaływań roślin (alleopatii). Okazuje się, że  rośliny mogą na siebie wpływać korzystnie, obojętnie lub negatywnie. Należy zatem je tak dopasować, aby jak najlepiej pomagały sobie nawzajem, konkurencja między nimi powinna być jak najmniejsza.

Na szczęście mała grupa roślin zdecydowanie niekorzystnie na siebie wpływa. Warto zatem zapamiętać, których roślin nie łączyć ze sobą, aby nie popełnić błędu decydującego o niepowodzeniu całej uprawy.

Z roślin uprawianych w Polsce nie można łączyć:

Ciekawe jest to, że niektóre zioła wpływają korzystnie na smak uprawianych roślin. Walory smakowe wczesnych ziemniaków zostaną zwiększone jeśli posadzimy obok nich kolendrę czy kminek. Marchewka jest lepsza kiedy rośnie obok koper, rzodkiewki natomiast uwielbiają rzeżuchę.

Olbrzymią zaletą uprawy roślin dodatnio na siebie wpływających jest umiejętność  ochrony przed chorobami i szkodnikami! Rośliny wytwarzają substancje czynne, które mogą negatywnie wpływać na rozwój innych organizmów. Potrafią nawet zabić bakterie, grzyby i owady. Dowiedziono, że np. korzenie aksamitki wydzielają substancje, które działają toksycznie na nicienie. Również dzięki wydzielanemu zapachowi rośliny potrafią skutecznie odstraszać szkodniki. Szałwia, tymianek i mięta potrafią ochronić warzywa kapustne przed bielinkiem kapustnikiem, natomiast seler naciowy przed gąsienicami i pchełkami. Fasola karłowa nie zostanie zaatakowana przez mszyce jeśli posadzony zostanie obok cząber ogrodowy.

Bawełnica korówka i mszyce nie będą zagrażać pomidorom i drzewom owocowym jeśli posadzimy wokół nasturcje i rzeżuchę.

Aby uprawa współrzędna przyniosła sukces, warto wcześniej wszystko dokładnie zaplanować. Najlepiej sporządzić plan, który będzie nam pomagał przez cały okres uprawy roślin. Początkujący ogrodnicy mogą skorzystać ze starych i sprawdzonych zestawień roślin.

Doskonale rosną obok siebie m.in.: