Wrzesień – pożegnanie lata w ogrodzie

Wrześniowy ogród mieni się pięknymi barwami kwitnących dalii, rudbekii i zawilców japońskich, a gałęzie drzew uginają się od ciężaru dorodnych owoców. Zimne noce przypominają nam jednak o nieuchronnie zbliżającym się końcu lata…

Wrzesień – pożegnanie lata w ogrodzie / Źródło: www.luxecoliving.com

Źródło: www.luxecoliving.com

W warzywniaku to jeszcze nie koniec pracy. Dopóki ziemia jest ciepła, możemy siać roszponkę oraz szpinak na zbiór wczesnowiosenny. Jeśli wrzesień będzie zapowiadał się ciepły i pogodny, można również posadzić szybko rosnące sadzonki endywii, dzięki którym przedłużymy zbiór świeżej sałaty.

Wrzesień to idealny czas sadzenia dobrze ukorzenionego czosnku. Pamiętajmy, że nie musimy ograniczać się tylko do warzywniaka. Warto zasadzić parę roślin między truskawkami, różami, malinami czy na rabacie. Jeśli w przyszłym roku chcemy zbierać rabarbar z ogrodu, należy go również teraz posadzić do gruntu.

Na zagonach cały czas dojrzewają pomidory, papryka, ogórki oraz dynie. Pamiętajmy jednak o tym, że pod koniec miesiąca, wrażliwe rośliny południowe, powinny koniecznie znaleźć się pod folią. Wrzesień to miesiąc najintensywniejszego kopania ziemniaków – zwłaszcza odmian średniowczesnych i późnych. To także ostatni czas na wyrwanie cebul i czosnku – zbiór wykonujemy tylko w dni słoneczne, aby warzywa były suche i nadawały się do przechowania.

W ogrodzie owocowym można posadzić nowe zagony truskawek. Pamiętajmy o prawidłowym nawożeniu oraz ściółkowaniu, zarówno nowych i starych roślin. Jeśli jeszcze nie uporządkowaliśmy krzewów malin i jeżyn, koniecznie należy to teraz zrobić.

Z drzew owocowych zbieramy obfite plony śliwek, jabłek i gruszek. Najzdrowsze okazy przeznaczmy do przechowywania, z pozostałych warto przyrządzić przetwory.
W ogrodzie ozdobnym można posadzić do gruntu rozsady kwiatów dwuletnich oraz piwonie. Od drugiej połowy września sadzimy rośliny cebulowe. Pamiętajmy, że w przypadku ogrodu, w którym istnieje duże ryzyko zjedzenia tulipanów przez nornice, warto zasadzić narcyzy – ich cebule są trujące i zwierzęta omijają je szerokim łukiem.

Wrzesień to ostatni czas sadzenia roślin zimozielonych i cięcia żywopłotów iglastych. Późniejsze przycinanie prowadzi do zbyt późnego wybijania nowych pędów – nie zdążą one wystarczająco zdrewnieć i będą narażone na szybkie przemarznięcie. Wrześniowe, zimne noce są niebezpieczne dla wielu roślin uprawianych w pojemnikach. Kamelie, oleandry, hibiskusy, laury warto chować na noc do pomieszczenia.

Pamiętajmy jednak, że zima jeszcze daleko – cieszmy się więc każdym promykiem słońca, spędzając czas w ogrodzie.