Zakładamy trawnik

Zielony dywan z trawnika jest marzeniem niejednego ogrodnika. Stanowi idealne tło dla dla kolorowych rabat i roślin drzewiastych. Dzięki jednolitej płaszczyźnie optycznie powiększa nawet mały ogród. Dla dzieci jest bezpiecznym miejscem zabaw.

grass

źródło:http://mobilebotanicalgardens.org/wordpress/wp-content/uploads/2012/01/grass.jpg

Aby teren był bardziej ciekawy można delikatnie pofalować jego powierzchnię poprzez wykopanie małych dołków i nasypanie z wydobytej ziemi pagórków.
Ale aby trawnik był dekoracją w ogrodzie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Wszystko co zrobimy w tym etapie będzie miało wpływ na późniejszy wygląd trawnika i może zaoszczędzić wielu problemów pielęgnacyjnych.

Po pierwsze trzeba dobrze spulchnić glebę i pozbyć się wszystkich chwastów. Jeśli nie zależy nam na szybkim efekcie można najpierw wysiać rośliny głęboko korzeniące się, na zielony nawóz (rośliny motylkowe np. peluszka, łubin żółty). Należy je skosić jesienią i pozostawić na zimę jako ściółkę. Wiosną należy wygrabić resztki roślin i płytko spulchnić glebę. Na tak przygotowane podłoże można rozrzucić wolno działające nawozy oraz kompost (bez nasion chwastów!), następnie powierzchnię należy dokładnie wyrównać.
Kiedy gleba dobrze się nagrzeje można przystąpić do siewu trawnika. Najlepszym terminem jest przełom kwietnia i maja lub sierpnia i września. Można oczywiście wybrać upalne, wakacyjne miesiące, ale wiąże się to z dodatkowym intensywnym i regularnym podlewaniem.

Do zakładania trawnika najlepiej przystąpić podczas wilgotnej i pochmurnej pogody. Nasiona należy rozrzucać równomiernie zgodnie z dawkami podanymi przez producenta. Następnie bardzo delikatnie należy przegrabić nasiona i wałować powierzchnię lub ubić ją deseczkami przymocowanymi do butów.
Po siewie cały teren należy bardzo dokładnie podlać za pomocą deszczowni (zbyt mocny strumień mógłby wymyć nasiona).

Aby trawnik spełniał swoje funkcje należy wybrać odpowiednią mieszankę trawnikową. Trawy różnią się od siebie wielkością, sposobem krzewienia, wymaganiami, siłą wzrostu.
Na trawniki użytkowe sprawdzi się mieszanka rajgrasu angielskiego (40%), kostrzewy czerwonej (45-50%) i innych gatunków np. kostrzewy owczej czy wiechliny łąkowej.
Natomiast na trawniki ozdobne odpowiednia będzie mieszanka różnych kostrzew (80%) i rajgrasu angielskiego (20 %).

Na rynku są dostępne mieszanki do cienia, ale nigdy w takich miejscach trawnik nie będzie wyglądał tak jak na słonecznych stanowiskach. Szczególnie pod drzewami dużo lepszym rozwiązaniem będzie posadzenie cieniolubnych bylin okrywowych.

Ciągłe koszenie zmusza trawy do wypuszczania nowych pędów, więc aby trawnik pozostał w dobrej kondycji należy go regularnie nawozić. Najlepsze będą nawozy organiczne, które wolno działają , nie palą korzeni, nie są zbyt szybko wymywane oraz powodują wzrost aktywności organizmów glebowych. Po każdorazowym nawożeniu należy trawnik obicie podlać, aby składniki pokarmowe mogły przemieścić się w głąb gleby, do strefy korzeniowej.

trawnikpozimie

źródło: http://regiodom.pl/portal/ogrod/rosliny/zdjecie-grabienie-trawnika-na-wiosne

Gęsta sieć korzeniowa trawnika wymaga regularnego napowietrzania trawnika grabiami lub wertykulatorem.

Po założeniu trawnika najważniejsze jest jego prawidłowe koszenie. Pierwszy pokos wykonuje się, gdy trawy mają ok. 6- 8 cm ścinając tylko ich wierzchołki. W kolejnych koszeniach na trawniku użytkowym najlepiej stosować wysokość 3-5 cm.

Skoszoną trawę należy dokładnie wygrabić. Pokos może posłużyć do ściółkowania ogródka warzywnego.