Owocny lipiec

Lipiec  to kolejny miesiąc kiedy możemy napawać się pięknem otaczających roślin.  Jednak przede wszystkim jest to czas obfitych zbiorów owoców i warzyw.

Owocny lipiec

źródło:http://f-r-e-s-h-n-e-s-s.blogspot.com/2011/07/sezonowe-owoce-lipiec.html

W lipcu w ogrodzie warzywnym wiele zagonów po zbiorze zostaje puste. Miejsce to można wykorzystać na kolejne, późniejsze zasiewy.

Wysiewać można jeszcze między innymi fasolę karłową (ostatnia pora), rzodkiewkę, koper, szpinak, sałatę.
Należy pamiętać o odpowiednim nawożeniu pomidorów, papryki i cukinii, które w tym okresie rosną i zawiązują nasiona.
Lipiec to z reguły gorący miesiąc, jeśli więc nie występują wystarczające opady deszczu koniecznie będzie podlewanie, zwłaszcza trawników. Najlepsze dla zagonów i rabat jest dostarczenie wody wprost do systemu korzeniowego – moczenie liści przyczynia się do powstawania chorób grzybowych, a przy upalnej, słonecznej pogodzie może być przyczyną poparzeń roślin. Na zagonach należy rozścielić wilgotną ściółkę, która w znaczący sposób zabezpieczy glebę przed przesychaniem a także uniemożliwi rozwój chwastów. Do tego celu możemy użyć np. pokosy z trawników.

W lipcu kończą się zbiory truskawek. Nadszedł czas na maliny, porzeczki, agrest i jagody.
Pędy malin, które owocowały należy przyciąć nad ziemią. Krzewy porzeczek i agrestu po owocowaniu powinno się prześwietlić.

Ważne jest teraz nawożenie truskawek, aby po owocowaniu zawiązały kwiaty i wydały nowe owoce. Teraz też z najdorodniejszych  roślin należy pobrać sadzonki.

Wiśnie

źródło: http://foto.recenzja.pl/foty/wisnie-177-cd89be77261cd99437e16698e82daa02.jpeg

Wśród drzew owocowych na uwagę zasługuje wiśnia, która w tym okresie przechodzi obfite owocowanie. W cieplejszych rejonach kraju dojrzewają również wczesne odmiany jabłek, brzoskwinie i morele. Po każdym owocowaniu należy przeprowadzić cięcie prześwietlające, aby drzewa dawały wysokie plony w kolejnych latach.

Na rabacie właśnie teraz można wysiewać nasiona roślin dwuletnich np. dziewannę, niezapominajkę, wiesiołka czy goździka brodatego. W tym czasie sadzi się również kosaćce i piwonie. Podobnie jak w czerwcu cały czas należy usuwać przekwitłe kwiaty, zwłaszcza w przypadku roślin jednorocznych. Odpowiednie nawożenie również przedłuży okres kwitnienia.

Lipiec to czas koszenia łąk kwietnych. Najlepsza do tego celu będzie tradycyjna kosa, ale na dużych powierzchniach można użyć kosiarki. W przypadku trawnika nie należy przycinać go zbyt nisko, ponieważ jest wtedy dużo bardziej narażony na wysychanie.