Szklarnie ogrodowe a tunele foliowe

tunele czy szklarnie ogrodoweW ogrodniczej czy hodowlanej branży niebagatelną rolę odgrywają szklarnie ogrodowe. To właśnie te budowle pozwalają zoptymalizować produkcję, gwarantując odpowiednią temperaturę i nasłonecznienie dla uprawianych roślin. Wydłużają w znaczny sposób ich okres wegetacyjny, a także pozwalają na uprawę wczesną w zimie. Dzięki szklarniom ogrodowym producenci owoców, warzyw czy ziół nie muszą martwić się o zmienną pogodę, chłodne pory roku czy opady, które mogłyby narazić uprawy na zniszczenie.

 

Z jakich materiałów budowane są szklarnie ogrodowe?

Do budowy szklarni ogrodowej używa się najczęściej ocynkowanej stali oraz szkła. Czasem stosuje się też szkielety drewniane, pomiędzy które montuje się odpowiedniej grubości i wytrzymałości szyby. Nierzadko spotyka się też szklarnie ogrodowe z aluminium, tworzyw sztucznych, płyt poliwęglanowych czy szkła polistyrenowego. Dzięki swojej konstrukcji taką szklarnię ogrodową można w łatwy sposób ogrzać, przyspieczając uprawę roślin nawet o 5-6 tygodni.

 

Czy warto zainwestować w szklarnię ogrodową?

tunel foliowy czy inwestycja w szklarnięSzybszy, w porównaniu do uprawy polowej okres wegetacyjny roślin, możliwość uprawy szerokiej grupy gatunków czy chociażby estetyczny wygląd to najważniejsze korzyści, wynikające z zastosowania szklarni ogrodowych. Producent każdej szklarni ogrodowej chce, aby służyła ona ogrodnikom jak najlepiej i jak najwydajniej. Ze względu jednak na fakt, iż profesjonalna szklarnia ogrodowa to budynek dość drogi, zarówno w budowie, jak i w utrzymaniu, a ponadto wymagający sporego nakładu pracy i kontroli, producenci rolni dużo chętniej decydują się na inwestycję w ciekawe i równie skuteczne rozwiązanie, jakim są tunele foliowe.

 

O podobieństwach między szklarniami ogrodowymi i tunelami foliowymi

Czasy, kiedy tunele foliowe kojarzyły się z małymi, brzydkimi i lichymi budowlami zdecydowanie odchodzą już do lamusa. Wielu ogrodników decyduje się na uprawę roślin nie w szklarniach ogrodowych, a właśnie w tunelach foliowych. Warto wiedzieć, w czym są one podobne do szklarni ogrodowych, a czym się różnią. Oto kilka podstawowych informacji na ich temat:

Różnice między szklarnią ogrodową a tunelem foliowym

różnica między szklarnią a tunelemPomiędzy szklarniami ogrodowymi a tunelami foliowymi występuje kilka istotnych różnic na korzyść tych drugich. Tunelom foliowym nie straszny jest grad, co w przypadku typowej szklarni ogrodowej może mieć katastrofalne skutki. Tunele foliowe, w przeciwieństwie do szklarni ogrodowych, charakteryzują się niezwykle prostą konstrukcją i stosunkowo niskim kosztem budowy (który wynika z dużej dostępności zastosowanych materiałów i mniejszego nakładu pracy). Tunele foliowe dają mniej cienia niż szklarnie ogrodowe, gdyż w ich konstrukcji stosuje się znacznie mniejszą ilość szprosów i kratowań. Nowoczesne tunele foliowe mają też możliwość zainstalowania ogrzewania, a stosowana obecnie do ich budowy folia gwarantuje odpowiednią przepuszczalność światła, energooszczędność oraz bezpieczeństwo.